Androgenetik Alopesi Nedir & Çözümü Nelerdir

Androgenetik-Alopesi

Androgenetik-Alopesi Hakkında


Saç dökülmesi genellikle en fazla erkeklerde görülmektedir. Erkeklerin saçlarının daha kısa bir şekilde uzaması ve kelleşme gibi unsurların genel olarak daha fazla görüldüğünü söylemek mümkündür. Saç ekimi işleminde önemli olan durum, kesinlikle daha iyi bir şekilde saçların tekrar oluşturulmasını sağlamaktır. Erkeklerde, donör bölgelerin genç ense saçları olması da bir avantaj olarak söylenebilir. Bu avantajın saç ekiminde kullanılması da özellikle daha iyi saçlara sahip olunmasını sağlamaktadır. Bir yandan da rahatlıkla ekilen saçların en iyi tarafı da eski haline döndürmesidir. Saçların en iyi şekilde uzaması için de en az 6 ay veya 1 yıl gibi durumlar söz konusudur. Bu durumların tamamlanması neticesinde saç ekiminin faydalarını da artık görmeye başlamak mümkündür.

Saç ekimi yaptırmadan önce bazı bilinmesi gereken özellikler bulunmaktadır. Özellikle Androgenetik Alopesi de bu durumlardan birisidir. Erkekler için önemli olan bu bilgi, direkt olarak saç ekimi stratejisini de etkilemektedir. Androgenetik Alopesi genel olarak erkek tipi dökülme olarak adlandırılır. Erkeklik hormonu olan androjenin etkilediği bu durum, genetik olarak saç dökülmesine yatkınlığı bulunan bir kişide hemen kendisini gösterir. Ergenlik ve daha sonraki yaşlarda başlayabilecek bu dökülme türü, saçların saç çizgisinden başlayarak geriye doğru dökülmeye başlamasına denmektedir. Tepe bölgesinin de seyrekleşip açılmasıyla birlikte daha da ilerleyen bir saç dökülme tipidir. Belirgin bir hızla ve şekilde ilerleyen Androgenetik Alopesi yavaş yavaş aşamalı olarak dökülmeler kendisini göstermektedir. Bu aşamalı saç kaybı genel olarak saçların yanlardan açılmasıyla birlikte daha da kendisini belli eder. DHT maddesine karşı olan direncin fazla olması da saçların bir o kadar yavaş dökülmesine sebep olur. Erkeklik hormonuna genetik olarak duyarlı kişilerde görülen bu durum, saç foliküllerine zarar veren erkeklik hormu olan androjen tarafından yapılır.

Androgenetik Alopesi

Androgenetik Alopesi kalıtsal bir dökülme türüdür ve dışarıdan gelen herhangi bir etkene bağlı değildir. Anne ve babadan gelen genler neticesinde oluşan bu durum genelde insanları da rahatsız etmektedir. Elbette saçları azaltan etkenlerin ana nedeni her ne kadar gen olsa da stres, beslenme, yaş ve hormon seviyesi de etkili olmaktadır. Erkeklerin alın, şakak ve tepe bölgelerinde başlayan Androgenetik Alopesi durumu yavaş yavaş kendisini ele çok fazla saç gelmesiyle kendisini gösterir. Zaman içerisinde seyrekleşen saçlar artık kendisini daha az şekilde göstermektedir. Bazı durumlarda da saç telleri saç teli olma özelliğini yitirir ve daha da uzama yapmaz. Bu uzamama durumu da saçların saç olma özelliğini kaybettiği anlamına gelir. Kadınlarda da özellikle bu durumun görülme sıklığı vardır. Ancak erkeklerdeki farkı kelleşme yaratmasıdır ancak kadınlarda sadece seyrelme durumlar gözlemlenmiştir. Her ne kadar erkek tipi olarak görülse de kadınlarda da erkeklik hormonundan bir miktar bulunduğu için bu durumun başlaması mümkündür.

Androgenetik Alopesi İçin Öneriler

Elbette bu durumu önlemek için pek çok yöntem vardır. En önemlisi de saç ekimi işlemidir. Saç ekimiyle birlikte Androgenetik Alopesi tamamen ortadan kaldırılabilir ve yerine gelen saçlarla çok daha iyi bir konuma kavuşturulabilir. Saç ekimi yapılırken de saç çizgisi esas alınır ve eğer tepede de dökülme varsa oralara da aynı şekilde ekimler yapılır. Alınan greftler hızlı bir şekilde yeni bölgelere nakledilir ve bu süreçte herhangi bir acı veya sızı duyulmaz. Lokal anestezi yapıldığından dolayı önemli bir şekilde acı çok az bir seviyeye indirilmektedir. Saç ekimi yaptırılarak Androgenetik Alopesi durumundan kurtulmak oldukça hızlı olmaktadır.

4.9/59 ratings

Saç Ekimi

First Hair Clinic DestekAuthor posts

First Hair Clinic; İstanbul merkezli saç ekimi, kaş ekimi, sakal ve bıyık ekimi hizmeti veren saç ekimi sektöründe lider firmalardan bir tanesidir. Ekim yaptığı her operasyonda garanti ve müşteri memnuniyeti vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir