Greft Nedir? | Greft sayısı nedir


Saç Ekimi Greft Nedir

İnsanlık tarihinde en büyük olaylardan birisi de saçların kişiye artık ısınmaktan çok karizmatik öğeler katmasının keşfedilmesidir. Berberler ve saç güzellik merkezleri de bunun bilincinde olan pek çok kişiye hizmet veren yerler. İlk zamanlar sakallar ve uzun saçlar, insanların soğuklardan korunmasına olanak sağladı. Bu durum halen daha geçerli olsa da artık yavaş yavaş dünya düzeninde besin düzenlerinin de değişmesiyle birlikte genetik kodlarımızın da karşılaştığı sorunlardan dolayı saçların dökülmesi, hatta sakalların da dökülmesi gibi durumlar söz konusu olabilmektedir.

Sorunsuz bir şekilde saç ekimi yaptırabilmek için gerekli olan tüm donanımlara ve ekibe sahip olan doktorların sıklıkla kullandıkları bir terim olan “greft” genelde kimsenin bildiği bir terim olmaktadır. Esasında tıp jargonunda bulunan bu terim “saç kökü” anlamına gelmektedir. Saç kökleri özellikle greft olarak adlandırılır ve donör bölgeden alındığında greft olurlar. Saçların kökleriyle beraber alındığı bu işlem sırasında greftler genelde bir arada bekletilir ve ekilmeyi beklerler. Ancak DHI gibi yöntemlerde bu greftler direkt alınarak saçların ekilmesi gereken yere ekilirler. Genel olarak sözlük anlamına bakıldığında greft, vücutta bir yerden alınan bir parçanın vücudun farklı bir yerindeki dokuya nakledilen farklı doku olarak adlandırılır. Böylelikle alınan parçalar bir yere nakledilirken greft özelliğine sahip olurlar. Greft ayrıca sinir ve damar bağlantıları olmayan bir doku türü olduğundan diğer nakledilen doku türlerinden de ayrılırlar. Greftler alındıkları bölgeden yeni bölgelerine geçtiklerinde, iyi bir şekilde alışmadıkları ve iyi bakılmadıkları müddetçe dökülme özelliğine sahiptir. Bunun yanında zamanla greftler dokuya daha iyi bir şekilde alışır ve bölgeye uyum sağlayabilir.

Greft
Greft diğer adı ile Graftlar

Genellikle ense kısmından alınan saç kökleri yani greftler, saç ekiminde en iyi özelliklere sahip donörlar olarak geçmektedir. Çünkü genellikle tepe bölgede başlayan dökülmeler, ense kısmında çok nadir olmaktadır ve ense kısmındaki saçlar her zaman için tepe bölgeden daha güçlü ve sıkıdır. Böylece alınan greftler hem kendi kökünüz olduğundan uyumsuzluk sorunu da çok iyi bir şekilde aşılır. Eğer saç için yeterince greft donörü yoksa vücudun farklı bölgelerinden greftler de temin edilebilmektedir.

Greft Neden Önemlidir?

Greft olmadan bir saç ekimi yapmak mümkün değildir. Bu nedenle en iyi şekilde greftlerin toplanması ve gerektiğinde ayıklanarak saç ekimi yapılacak alana ekilmesi önemlidir. Bir yandan da bu greftlerin önemli bir olayı da saçların çıkış yönüne ve saçların meyil ettiği yöne doğru ayarlarak ekilmesi gerekliliğidir. Saç ekimi yapan uzman ekibin ve doktorun da beceresiyle bu işlem rahat bir şekilde yapılabilmektedir. Genel olarak saç ekiminde greftler donör bölgeden alındıktan sonra zayıf olanları ve kısa olanları bir kenara alınır ve kullanılmaz. Bunun nedeni saçın genel olarak zayıf olmaması gerekliliğidir. Çünkü zayıflamış bir saç hiçbir şekilde saç ekiminin amacına hizmet etmemektedir. Genel olarak greftler de iyi köklerden seçilmektedir ve özel iğne uçlarıyla alınarak operasyon sırasında kenarda muhafaza edilir.

Greft İçin İdeal Vücut Bölgeleri

Eğer ense tarafında greftler bulunamıyorsa ve saç ekimi yapılmak isteniyorsa üzülmeye gerek yoktur. Bu saçlar genellikle vücut kılları içerisinden de temin edilmektedir. Sakalın alt kısmı (nefes borusunun sağında ve solunda kalan kısım), göğüs, omuz ve bacaklardan alınan kıllar da saç ekiminde greft olarak kullanılabilir kıllardır. Genellikle yoğun olan bölgelerden alınan kıllar daha iyi bir şekilde randıman vermektedir. Özellikle göğüs kılları bu konuda oldukça yardımcı olmaktadır. Genel olarak greftler en iyi şekilde enseden alınsa da pek çok yerden de alınabilmesi mümkündür.

5/52 ratings

Genel

First Hair Clinic DestekAuthor posts

First Hair Clinic; İstanbul merkezli saç ekimi, kaş ekimi, sakal ve bıyık ekimi hizmeti veren saç ekimi sektöründe lider firmalardan bir tanesidir. Ekim yaptığı her operasyonda garanti ve müşteri memnuniyeti vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir