hamilelikte-sac-dokulmesi

Hamilelik süresinde bayanlarda saç dökülmesinin nedenleri hakkındaki yazımızı okuyun.


İnsanoğlu, ilk çağlardan beri saçlarını hep kullanmıştır. Bir güzellik unsuru olarak da bir sıcaklık unsuru olarak da. Bunun dışında da farklı farklı şekillerde kullanılmıştır ancak saç dökülmesi sorunu genel olarak başa en fazla gelen sorunlardan birisi olmuştur. İlk çağlarda doğal beslenme, saçların doğal ortamda büyümesi ve buna bağlı olarak da doğan çocuklardaki saçların sağlıklı kalması elbette önemli bir olaydır. Saçların iyi bir şekilde kalması, ilerleyen yıllarda da çocukların aynı şekilde saçlara sahip olmasına yol açarak daha iyi seviyelere gelmiştir. Ancak bazı genetik faktörler de insanların saçlarını etkileyebilmektedir. Hamilelikte Saç dökülmesi genel olarak farklı farklı nedenlere bağlı olsa da bazen hamelilelik gibi durumlardan dolayı ötürü de saçların döküldüğü görülmektedir.

Saçların dökülmesi pek çok farklı olarak değişse de kadınlar için menopoz, regl ve hamilelik dönemlerinde farklı farklı hormonal durumlar yaşandığından saçların dökülme ihtimali de bir o kadar artmaktadır. Genel olarak saç dökülmesinin nedenlerine bakıldığında bu sorunlar sadece kadınlarda görülmektedir ve erkeklerdeki gibi bir dökülme söz konusu değildir. Kadınlarda da kelleşme olabilmektedir ancak bu tarz durumlar sadece saç dökülmesi yapmaktadır ve kelleşme gibi büyük durumlar yaratmamaktadır. Saçların daha iyi bir şekilde bu dönemler atlatıldıktan sonra çıkacağından şüphe yoktur. Özellikle kadınların saçlarına çok önem vermesi nedeniyle de saç dökülmelerini önlemek için bir dizi önlem alınabilir. Bunların başında stres ve beslenme gibi farklı faktörleri düzene oturtmak ve bununla ilgili de gerekirse bir uzmandan yardım almak gerekir. Bunların ortadan kalkmasıyla da kalan hormanal durumlar da daha kolay üstesinden gelinebilir durumlara dönüşmektedir. Böylelikle saç dökülmesini en iyi şekilde bertaraf etmek için bu tarz durumların acil olarak çözülmesi beklenmelidir.

Hamilelikte Neden Saç Dökülür?

Bu durumun basitçe nedenini anlatmak gerekirse, hamilelik hormonlarının vücutta yarattığı olumsuz reaksiyonlardır. Saçlar uzama döneminde %80 oranında bulunurken bu oranlar daha aşağı indiği takdirde tekrar yükselmeye başlar. Hamilelikte vücutta yaşanan pek çok değişim elbette kadınları her açıdan etkiler ve saçların uzama evrelerini de etkiler. Hormonal dengenin değişmesi nedeniyle saçların uzama alışkanları değiştiği gibi dökülme eğilimi de göstermektedir. Kadınlar genellikle bu durumdan oldukça şikayetçi olmaktadırlar çünkü hamilelik döneminde vücudun yapısı da değiştiğinden dolayı moral bozuklukları oluşmaktadır. Vücudun verdiği doğal bir tepki olarak hamilelikte saç dökülmesini görebiliriz. Özellikle pek çok açıdan bakıldığında saç dökülmelerinin ana sebepleri vücuttan kaynaklanır. Vücuda iyi bakıldığı sürece saçların dökülmesi azalır ancak hamilelikteki durum biraz daha istisnaidir. Bu durum doğal olduğu için doğal olarak da kendi kendisine duracaktır. Hamilelik dönemi geçtikten sonra yani çocuk doğumu ve lohusa dönemi atlatıldıktan sonra rahatlıkla saçların tekrar çıkışını gözlemlemek de mümkündür.

Hamilelikle Saç Dökülmesini Önlemenin Yolları

Saçları en iyi şekilde korumak ve saç dökülmelerini azaltmak adına hamilelikte saçların iyi bir şekilde yıkanması, bitkisel yağlarla desteklenmesi gerekir. Bunların yapılması halinde en iyi şekilde kullanmak ve saçların dökülmesinin azaldığını görmek mümkündür. Özellikle kullanılan bu yağlar saçı besler ve rahatlıkla kullanım yapılmasını sağlar. Ruh sağlığımızın ve modumuzun iyi olduğu zamanların da etkisi saç dökülmesini önlemenin en iyi anahtarlarıdır. Dış etkilerle bir yere kadar giderilen saç dökülmesi, içsel olarak da bazı konuların çözülmesi dahilinde azalmaya başlayacaktır. Ruh sağlığı, stres ve kendine iyi bakma durumlarını en iyi şekilde yönetmek de saç dökülmesini hamilelikte olsa bile azaltmak için en iyi etkenler olmaktadır.

5/54 ratings

Bayan Saç Ekimi

First Hair Clinic DestekAuthor posts

First Hair Clinic; İstanbul merkezli saç ekimi, kaş ekimi, sakal ve bıyık ekimi hizmeti veren saç ekimi sektöründe lider firmalardan bir tanesidir. Ekim yaptığı her operasyonda garanti ve müşteri memnuniyeti vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir