Saç Ekimi Sonrası Saçların Dökülmesi


Saçlar normal olarak günlük şekilde dökülmelerini gerçekleştirir. Günde 50 veya 100 civarında saç doğal olarak saçlarımızdan düşer ve yerine tekrar çıkar. Ancak bazı durumlarda bu sayılar daha fazla olmaya başlayabilir. Bunun sebepleri arasında pek çok etken vardır. Psikolojik stres, sağlıksız beslenme, hormonsal dengesizlikler ve kan dolaşımından kaynaklı problemler saç dökülmesini tetikler. Bu gibi durumlar neticesinde iyi bir şekilde saçlarınızı korumak adına bu sorunların üzerine gitmek ve bu problemleri çözmek önemlidir. Özellikle stres gibi büyük bir etken, hem saçların daha hızlı dökülmesine neden olduğu gibi, yaşam kalitenize de olumsuz bir katkı sunacaktır. Öte yandan sadece genetik bir eğilimden kaynaklı olarak da saçlar dökülebilir. Her türlü koşulda da saçlarınızın kaybı insanları psikolojik olarak rahatsız etmektedir. Bu gibi durumlara dur demek adına saç ekimi oldukça iyi bir şekilde ilerlemektedir.

Saç Ekiminden Sonra Saçlar Tekrar Dökülür Mü?

Saç ekimi, basit bir işlem gibi görülse de uzun da sürebilen bir işlemdir. Dikkat gerektiren ve hassas noktaları olan bir prosedür olduğundan uzman kişilerle çalışmak en doğrusu olacaktır. Öte yandan pek çok doktorun da kendine has tekniği olabileceğinden en iyi doktoru seçmeniz de bu anlamda mantıklı olacaktır. Saç ekimi işlemleri 5 ila 7 saat arasında sürdüğünden dolayı da kişinin bir günde halledebileceği bir işlem olmaktadır. Öte yandan saç ekimi çeşitli tekniklerle yapıldıktan sonra donör olan bölge bandaj ile kapatılır. Kapatıldıktan sonra ekilen bölgeye de iyi bir şekilde bakım yapılması gerekli olur. Saçların tekrar çıkma süresi ve dokunun alışma süresi genellikle 1 veya 2 ayı bulabilmektedir. Bu süreç saçlar için kritiktir ve iyi bir şekilde kontrol edilmesi gerekir. 3 ila 6 ay arasında da şok dökülme (shock loss) olarak adlandırılan bir işlem yaşanabilmektedir.

Şok Dökülme Nedir?

Şok dökülme genel olarak saç ekiminden sonra sıklıkla karşılaşılan doğal bir durumdur. Bu duruma özellikle saçların bir anda hızlı bir şekilde dökülmesi nedeniyle şok dökülme olarak adlandırılır. Ekilen greftler yani saç kökleri, travma oluşması neticesinde bulundukları yerden ayrılarak dökülür. Şok dökülme 3 ila 6 arasında gerçekleştiğinden dolayı insanlar genellikle paniğe kapılmakta ve saç ekiminin başarısız olduğunu düşünürler. Esasında bu durum doğaldır çünkü saçlar farklı bir bölgeden alınıp farklı bir bölgeye nakledilir. Bu nakil işlemi sırasında saçlar yeni yerlerine alışma sürecine girer. Girdikleri zaman da elbette çeşitli travmatik durumlarla karşılaşabilirler. Şok dökülmenin miktarı konusunda kesin bir bilgi olmamaktadır. Çünkü bu miktar işlemi yapan cerrahın ekim tekniğine, uygulama biçimine, ekilen saç miktarına, kafa derisinin inceliğine veya kalınlığına ve saçın yapısına bağlı olarak değişmektedir. Saç ekimi oldukça sabır gerektiren bir işlem olduğu için 1 yıldan sonra en iyi sonucu alabilmeniz mümkündür. Genellikle sorunsuz bir şekilde yapılan işlemlerden sonra bakımların da yapılması şok dökülme miktarını azaltır.

Saçların Sağlam Kalmasının Yolları

Saç ekimi yapılan saçlar genellikle sağlıklıdır ve tekrar çıkma kapasitesine sahip olduğundan dökülmesi o kadar da problem değildir. Ekilen saçların alışma süresince rahat bırakılması ve stres altında bırakılmaması önemlidir. Bunun yanında saç ekimi sonrasında doktora tekrar tekrar giderek çeşitli kontrollerin yapılması gereklidir. Bu kontroller hem sağlam kalmasına hem de iyi bir şekilde uzamasına yardımcı olmaktadır. Şok dökülme gibi durumlar, hastaları hiç üzmemelidir. Saç ekimi işlemlerinde genel olarak karşılaşılan bir komplikasyondur. Doktorunuz size bu konuda daha ayrıntılı bilgi verebilir.

4.7/53 ratings

Genel

First Hair Clinic DestekAuthor posts

First Hair Clinic; İstanbul merkezli saç ekimi, kaş ekimi, sakal ve bıyık ekimi hizmeti veren saç ekimi sektöründe lider firmalardan bir tanesidir. Ekim yaptığı her operasyonda garanti ve müşteri memnuniyeti vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir