Saç Ekimi Sonrası Yapılması Gerekenler


Saç Ekimi Sonrası

Saçlarınızı en iyi şekilde kullanmak ve sorunsuz bir şekilde saçlarınıza ekim yaptırdıktan sonra en iyi şey kesinlikle bakımlarını yaptırmak olacaktır. Ancak bunun öncesinde saç ekiminden biraz bahsetmek gerek. En iyi şekilde yapılan işlemler sonrasında saç ekimini tamamlayan kişi, rahatlıkla saç ekiminin faydasını 6 ayda ve 1 yıllık aralıkta görebiliyor. Bu süre zarfında saçına daha iyi bir şekilde bakım yapmak ve saçı kullanmak önem arz etmektedir. Öte yandan bazı insanların yaptırdığı saç ekimi de ekstra dikkat ve bakım gerektirir. Saç ekimi sonrası doktorunuzun verdiği kararlar doğrultusunda hareket ederek en güzel şekilde yeni saçlarınızın dokuya alışması sağlanabilir, bununla birlikte daha hızlı bir iyileşme gözlemlenebilir. Ekilen saçlardan önce uygulanan ağrısız lokal anestezi teknikleri sayesinde saç ekimi sırasında ve sonrasında herhangi bir acı hissedilmiyor. Acı hissetmek artık ilk çıktığı zamanlardan kalan bir özellik olduğundan saç ekimi sırasında da sonrasında da gelişmiş teknikler sebebiyle herhangi bir şekilde ağrı veya sızı bulunmuyor.

Saç ekimi sonrasında özellikle donör bölgeye de dikkat etmek gerekir. Genellikle ensedeki saç kısmı olan donör bölge, saç ekimi sonrasında bandajla kapatılır ve bu bandaj uzun süre çıkarılmamalıdır. Bandaj takılmasının nedeni alınan saçların etrafındaki dokuların biraz da olsa zarar görmesidir ve bu dokulara daha fazla baskı yapılmaması ve dış etkenlerden korumak için donör bölge bu şekilde korunur. Bu korumanın sağladığı avantajlar da oldukça fazladır çünkü savunmasız durumda kalan donör bölgenin hem enfeksiyon kapma ihtimali vardır hem de dokular zarar gördüğünden dolayı iyileşme sürecine girmesi gerekmektedir.

Saç Ekimi Sonrası Neler Yapılabilir

Saç Ekimi sonrası doktor önerilerini dikkate alınız.

Başarılı bir saç ekimi operasyonu sonrası yapılacaklar aşağı yukarı aynıdır. Genellikle büyük bir operasyon olan saç ekimi, 5 – 7 saat arası kadar sürmektedir. Bu süre zarfında tamamlanan işlemler neticesinde en iyi şekilde saç ekiminden verim alabilmek de mümkün oluyor. Özellikle pek çok kişinin yaptırabileceği bir işlem olan saç ekimi, genellikle sonraki süreci de oldukça önemlilik arz ediyor. Sonraki süreçte doktorlar genel olarak bazı kontroller için sizi tekrar yanına çağırabiliyor. Bu durumda saçların kontrolü ve herhangi bir komplikasyon olup olmadığı denetleniyor. Denetleme sırasında en iyi şekilde yapılıyor ve herhangi bir sorun göze çarptığında müdahale ediliyor. Ardından bandajlanan donör bölgeye bir bakım yapılıyor ve herhangi bir sorun olup olmadığı kontrol ediliyor. Eğer varsa yine aynı şekilde müdahale ediliyor. Daha sonra saçların yıkanması işlemine geçiliyor ve saçlar özenle yıkanıyor. Saçların yıkanması özellikle önemli bir prosedürdür çünkü yıkanmayan saçların daha kötü bir hal alabilmesi mümkündür. Enfeksiyon veya mikrop gibi dış etkenlerden dolayı saçların bu tarz durumlara karşı koruyan özel şampuanlarla yıkanması önemlidir.

Saç Ekimi Sonrası Oluşabilecek Olumsuz Durumlar

Bazen saç ekimi sonrasında oluşabilecek olumsuz durumlar olabilir. Bu durumlar genel olarak hasta için de doktorlar için de rahatsız edici durumlardır. Önüne geçebilmek için de en iyi şekilde saç ekiminden sonra bakımların yapılması gerekir. Ağrı ve ödem gibi sorunlar bazen baş gösterebilmektedir. Ağrısız bir işlem olan saç ekiminden sonra bazı hastalarda bu tarz sorunlar gözlemlenmiştir. Saç köklerinin yanlış yerleştirilmesi kaynaklı asimetri sorunları da bu sorunlardan bir tanesidir. Ek olarak da kaşıntı, enfeksiyon ve greftlerin yerinden çıkabilmesi sorunları da karşılaşılabilecek büyük sorunlardan birkaçı olmaktadır. Önlem alınmasıyla çok daha iyi bir şekilde saç ekimlerinden memnun kalabilmek mümkündür ve bakımlar önemlidir.

5/58 ratings

Saç Ekimi

First Hair Clinic DestekAuthor posts

First Hair Clinic; İstanbul merkezli saç ekimi, kaş ekimi, sakal ve bıyık ekimi hizmeti veren saç ekimi sektöründe lider firmalardan bir tanesidir. Ekim yaptığı her operasyonda garanti ve müşteri memnuniyeti vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir