Ağrısız Saç Ekimi

Ağrısız Saç Ekimi

Saç ekimi, artık ülkemizde de sıklıkla uygulanan ve kelleşmeyi artık sona erdiren bir uygulamadır. Tüm  dünyada da yaygınlaştığından dolayı fiyatları da oldukça makul seviyelere inmiş ve herkesin de yararlanabileceği bir alana dönüşmüştür. Öte yandan sorunsuz bir şekilde saç ekim teknikleri de bir yandan gelişmiştir. Genellikle insanların kafasındaki düşünce ağrısız bir saç ekiminin mümkün olup olmayacağıdır. Bu nedenle genelde en fazla sorulan sorulardan birisi de bu olmaktadır. Çünkü kafa derisi ince bir deri ve direkt önemli bir yer olduğundan ağrı hissetmek genelde hoş karşılanmamaktadır. Ancak ilk çıktığı zamanki yöntemlerden uzaklaşan saç ekimi, çeşitli gelişmiş tekniklerle birlikte daha iyi bir hale gelmiştir.

Ağrısız saç ekiminde önemli olan nokta kanamayı ve şişliği en az düzeye indirmektir. Operasyonun hissiyatını daha iyi anlayabilmek adına pek çok araştırma yapan saç ekimi yaptırmak isteyen kişilerin genel olarak karşılacakları iki çeşit teknik bulunmaktadır. Safir Perkutan ve FUE teknikleri artık yaygın olarak kullanılan saç ekim teknikleridir.

Ağrısız Saç Ekimi İçin FUE Tekniği

FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) tekniği ise genel olarak özel uçlu mikro motorlar sayesinde donör bölgelerden saçların alınarak lokal anestezi ile saçların yeni yerlerine yerleştirilmesidir. Burada saçların doğal saç çıkışı ve yönü de dikkate alınmaktadır. Donör bölgedeki saçlar öncelikli olarak 1 mm kadar kesilir ve ekim yapılacak bölge uyuşturulur. Mikro motorun ucu ise alınacak saça ortalanır ve batırılıp çekilir. Bu sayede sadece saç alınmamış, saçın alışkın olduğu doku da beraberinde alınır. Böylece doku uyumsuzluğu ve bu tarz sorunlarla da karşılaşılmaz. Bu teknik ile greft sayıları daha iyi bir şekilde dağıtıla bilmekte ve kayıplar da en aza indirilebilmiştir.

Ağrısız Saç Ekimi İçin Safir Perkutan Tekniği

Safir Perkutan tekniği genel olarak tıraşsız saç ekimine ve ağrısız olarak gösterilen önemli bir tekniktir. Hastanın ense bölgesinden alınan greft diye tabir edilen saç köklerinin gereken yerlere ağrısız ve iğnesiz lokal anestezi tekniğiyle yerleştirilmesidir. Bu işlem sırasında özel bir motor kullanılır ve kökleri parçalamadan düzgün bir şekilde 0,6 – 0,7 veya 0,8 mm kalınlığındaki uçlarıyla alır ve dokuya yerleştirirken de çok az hasar görmesini sağlar. Saç kökleri ile aynı olan yarıklar deride oluşturularak aynı şekilde kökler yerleştirilir. İsminde safirin geçmesinin sebebi özel motorun ucunda safir maddesinden yapılan iğnenin bulunmasıdır. Bu safir maddesi deriye çok az zarar vermesinden ötürü tercih edilmiştir.

Esasında FUE tekniğine oldukça benzerlik gösterir ancak daha da küçük kanallar açmasından ötürü tercih edilebilir bir tekniktir. Az düzeyde kabuk oluşumu ve hızlanma sürecinin de oldukça hızlı olması nedeniyle tercih edilmektedir. Daha az titreşim yaratması ve doku hasarı riskini azalması nedeniyle tercih edilen en yeni tekniklerden bir tanesidir.

Ağrısız Saç Ekiminde Önemli Noktalar

Ağrısız saç ekiminde önemli olan noktalar kişinin kendisini buna hazırlamasıdır. Yine de bir lokal anestezi yapılacağından ve bir süre için bandajla gezmek ve dikkatli bir şekilde yeni saçlarına davranması gerekmektedir. Tüm bunları bilerek hareket eden kişinin süreci daha kolay bir şekilde atlatacağını öngörmek mümkün. Ayrıca ağrısız bir şekilde yapılan saç ekimine olan tam güven de etkili olmaktadır. Bilinen bir klinikte uzman doktorlar eşliğinde yapılan saç ekim işlemleri ile rahatlıkla arzu ettiğiniz görünüme kavuşmak mümkün olmaktadır. Doktorunuzun istediği şekilde davranmalı ve buna uygun hazırlıkların muhakkak yapılması önemlidir. Hızlı sonuç almak için tüm prosedürlere uymak gerekir.

4.9/519 ratings