Saç Ekiminde Manuel Punch’ın Yeri

Manuel Punch Tekniği

Manuel Punch tekniği ile saç ekimi


Manuel Punch Nedir?

Saç ekim tekniklerinde ilk çıkışından itibaren pek çok farklı teknikler doktorlar arasında oldukça yaygın olmaya başladı. Özellikle 80 ve 90’lı yıllarda başlayan FUT tekniği, yerini artık acı vermeyen ve lokal anesteziye dayanın FUE yöntemine bırakmıştır. Bu tekniklerin başında özellikle Manuel Punch tekniği gibi farklı teknikler de gelmektedir. Yaygın olarak kullanılan FUE yöntemi artık neredeyse tüm literatürde en fazla tercih edilen saç ekim yöntemi olmaktadır. Ancak bunların dışında farklı farklı teknikler de uygulanıyor. Bu tekniklerin uygulanma nedeni biraz hastaya bağlı olsa da kimi zaman doktor tarafından verilen karar neticesinde olmaktadır. Manuel punch genel olarak FUE tekniğine bağlı olarak punç uçlar olarak adlandırılmaktadır. 1988 yılında doktor Masumi Inaba tarafından bulunan bu manuel punch denilen kalem benzeri medikal cihazın uçları sivridir ve saçların alınmasına yarar sağlamaktadır.

Manuel Punch’ın Farkı Nedir?

Manuel Punch
Manuel Punch

Bu manuel punch yönteminde saçlar tek tek çıkartılmaktadır. Tek tek çıkartıldığından dolayı biraz uzun sürse de oldukça az bir zararla işlem tamamlanmaktadır. Bu kalem benzeri çubuğun başına pek çok farklı boyuttaki punç ucu takılır ve el yordamıyla tek tek saçlar donör bölgeden greftler halinde alınırlar. El ile alınması nedeniyle oldukça uzun sürebilen bu işlemin daha hızlı yaptırılmasını sağlayan bir mikro punch yöntemi de bulunur. Otomatik bir şekilde dönerek saçları toplayan bu cihaz sayesinde manuel olan işlem artık otomatik bir hal almaktadır. Mikro motorlar ile gevşetilen saç kökleri yani greftler mikropen set denilen bir cihaz ile tek tek toplanarak bir araya getirilir. Manuel punch ve mikro punch yöntemleri genel olarak doktorlar tarafından en fazla tercih edilen punç yöntemlerinden birisidir. Ayrıca manuel punch yönteminin bir avantajı da saçların kayıplarını oldukça azaltmasıdır. Tahribatlar ve yaralar, saçların alındığı donör bölgeler için oldukça zararlı olabilmektedir. Eski yöntemler ve diğer farklı şekilde yapılan tekniklerin bu sorunlara yol açması nedeniyle denenen manuel punch yöntemi iyi bir şekilde farkını ortaya koyar. Köklerin alınmadığı özellikle ense bölümünde saçlar tekrar çabuk bir biçimde çıkabilmektedir.

Punch uçları, genel olarak 0,4 mm. ve 0,8 olarak değişmektedir. Elbette bu uçların aralığı kişinin saç yapısına ve saçlarının kalınlığına göre değişkenlik göstermektedir. Doktorun en uygun şekilde punch ucunu seçmesi gerekmektedir.

Manuel Punch Zararlı Mıdır?

Manuel punch operasyonlarının genel olarak tek bir sorunu gözlemlenmiştir o da süresidir. Süresi tek tek alınmasından ötürü uzamaktadır ancak genel olarak çok daha kalıcı bir saç ekimi olmaktadır. FUE yönteminin uygulanmasında tıpkı safir perkutan gibi uygulamada yenilik içeren manuel punch, kendi başına bir teknik olarak değerlendirmek de yanlış olur.

Manuel Punch Nedir

Manuel Punch İçin Dikkat Edilecekler

Özellikle sorunsuz bir saç ekimi için en iyi doktoru bulmak da önemli olabilecek potansiyel zararları da önlemek için önemlidir. Genellikle yurtdışından da tercih edilen kliniklere ve doktorlara gitmenin faydasını görmek oldukça önemlidir. Ortadoğu’dan ve Avrupa’dan en fazla tercih edilen doktorların bulunması ve bunların ellerinde saç ekimlerinin yapılması en önemli kriterlerden birisidir. Saçlara güzel bir şekilde bakım yapmak ve ona uygun şekilde yıkamak da ilerisi için çok önemlidir. Manuel punch yeniliği özellikle çok az acı vermesi ve kabuk bağlama sorunlarının çok az olmasının etkisini en iyi gösteren tekniklerden birisidir. Saçları iyi bir şekilde toplamak ve sonra ekilecek alana ekmek için düzgün bir şekilde uygulanabilir en güzel yenilik manuel punchtır diyebiliriz.

4.8/510 ratings

Saç Ekimi

First Hair Clinic DestekAuthor posts

First Hair Clinic; İstanbul merkezli saç ekimi, kaş ekimi, sakal ve bıyık ekimi hizmeti veren saç ekimi sektöründe lider firmalardan bir tanesidir. Ekim yaptığı her operasyonda garanti ve müşteri memnuniyeti vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir