Saç Klonlama Nedir? Aslı astarı var mı?

sac-klonlama

Söylendiği gibi gerçekten dökülen saçların yerine saç klonlayarak saç ekimi yapılabilir mi?


Saçlarımız özellikle bizim için oldukça değerlidir. Hem güzellik hem de manevi olarak insana kendisini iyi hissettiren bir kıl kümesi olarak saçlarımız bizim için değerli bir varlıktır. Saçlarımıza en iyi şekilde bakmamız ve bu şekilde daha iyi hissetmemiz mümkündür. Saçlara yapılmayan bakımların elbette pek çok olumsuz sonuçları olabilmektedir. Saçlarına bakım yapmayan ve doğru düzgün bir şekilde yıkamayan kişilerin saçlarında kayıplar, dökülmeler ve hatta kelleşme gibi durumlar baş göstermektedir. Bu durumlar önlemek adına en iyi yapılacak şey, bakım yapılarak saçlara daha iyi bir şekilde bakılmasıdır. Çok rahat bir şekilde yapılabilecek bir işlem olan bakım, saçların daha iyi kalmasına yardımcı olur. Saçların kaybı, elbette kişiler için oldukça sorunlu olmaktadır. Saçların orijinal haline döndürülmesi için pek çok farklı saç ekim tekniği olmasına rağmen bunlar yenileme işlemi değil, var olan saçın kafa derisinde daha da yayılmasını sağlamaktır. Kafa derisinde az bulunan bölgeye çok olan bölgeden alınıp konulan saçlar, elbette eskilerinin yerini tutmasa bile saç olarak söyleyebiliriz. Saçlar yine aynı şekilde uzama ve kısama davranışlarına devam etmektedir. Saç klonlama tekniği de bu durumları yapamayan ve donör bölgesi bulunmayan kişiler için ideal bir yöntem olmaktadır.

Saç klonlama genel olarak esasında bir saçın kopyalanmasına denmektedir. Klonlama tıp dilinde kopyalamak olduğundan dolayı bir saç üretimi yapılması söz konusudur. Saçların özel malzemeler ile hücreler arası bağlantıları esas alınarak klonlanması mümkün olmaktadır. Klonlamaya kısaca gen, hücre ve canlı dokuların belirlenmiş yöntemler ile kopyalanarak ikinci bir şekilde oluşturulmasına denmektedir. Hayvanların kopyalanması gibi etik tartışmaların sürdüğü dünyamızda, klonlama yöntemleri yasaklanmaktadır ancak medikal ve estetik açıdan kopyalamalara herhangi bir engel bulunmamaktadır. Saç klonlama işlemi direkt olarak tıbbi bilgi gerektirdiğinden işini bilen kişiler tarafından yapılması şiddetle önerilmektedir. Çünkü klonlama, saç ekimi gibi bir teknik olmadığından dolayı genetik ve doku mühendislerinin yardımı gerekmektedir.

Saç Klonlama Ne Zaman Gelecek?

Saç klonlama gibi bir teknik, şu an için çok sınırlı yapılmaktadır ve büyük miktarda kaynak gerekmektedir. Bu işlemi yaptırabilmek için kaynak ayırabilecek klinik veya firma bulunmadığından halen daha teoride ve birkaç denemede kalmış bir işlem olmaktadır. Birkaç örnekten hareketle de sürekli hale geleceği fikrine kapılmamak da gerekir. Özellikle doku klonlamak oldukça maliyetli olduğundan dolayı bu işlemi yapabilecek doktor sayısı da sınırlıdır. Saç klonlama yaptığını ve bununla ekim yaptığını iddia eden doktorları, hastaneleri ve klinikleri iyi bir şekilde araştırmak önemlidir. Çünkü az önce bahsedildiği gibi bu işlem oldukça zorludur ve daha yaygınlaşmamıştır. Bilim adamları tarafından bu işlemin hızlı bir hal almasına daha vaktin olduğu söylenmektedir. Geleceği tarih bu nedenle belirsizdir ancak gelişen teknoloji paralelinde düşünüldüğünde çok fazla da vaktin olmadığını söylemek mümkündür. Saç klonlama işlemi yaygınlaştığında artık kelleşme gibi bir problemin ortadan kalkacağını söylemek mümkün.

5/51 rating

Saç Ekimi

First Hair Clinic DestekAuthor posts

First Hair Clinic; İstanbul merkezli saç ekimi, kaş ekimi, sakal ve bıyık ekimi hizmeti veren saç ekimi sektöründe lider firmalardan bir tanesidir. Ekim yaptığı her operasyonda garanti ve müşteri memnuniyeti vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir